Gorgona. Prace z kolekcji Marinko Sudaca
Fondacija PROFILE, Varšava, Poljska, 2019.
Organizacija: Fundacja PROFILE, Institut za istraživanje avangarde, Kolekcija Marinko Sudac
Kustosice: Božena Czubak, Dorotea Fotivec, Ivana Janković
Izloženi umjetnici:
Gorgona, Dimitrije Bašičević Mangelos, Miljenko Horvat, Marijan Jevšovar, Julije Knifer, Ivan Kožarić, Matko Meštrović, Đuro Seder, Josip Vaništa, Victor Vasarely
Izložba prikazuje umjetničku koji je djelovala u Zagrebu 1959-1966./68., čija je aktivnost bila jedna od najvažnijih manifestacija pokreta neo-avangarde 1960-ih.
Gorgona je bila duhovna i intelektualna zajednica koju je stvorila skupina prijatelja – umjetnika i povjesničara umjetnosti – ujedinjena zajedničkim interesima, umjetničkim radikalizmom i averzijom prema „socijalističkom modernizmu“ koju je promicala suvremena kulturna politika Jugoslavije.
Njezin unutarnji krug obuhvatio je slikare Josipa Vaništu, Julija Knifera, Marijana Jevšovara i Đuru Sedera, kipara Ivana Kožarića, arhitekta i fotografa Miljenka Horvata i povjesničara umjetnosti i kritičara Radoslava Putara, Matka Meštrovića i Dimitrija Bašičevića, poznatog kao Mangelos.
Aktivnosti grupe formirane krajem 1950-ih predviđale su kasniju konceptualizaciju umjetnosti, prakse mail arta i performansa. Njihove kolektivne aktivnosti zamutile su granicu između svakodnevnih akcija i umjetnosti, a aktivnosti su se sastojale od zajedničkog provođenja vremena, šetnji, putovanja, razgovora i dopisivanja. Prema riječima osnivača grupe Josipa Vaništa, Gorgona je trebala postojati “u sferi ideja”.
Aktivnosti grupe uključivale su različite akcije, izražavanje stavova u Anketama, dijeljenje razmišljanja u Mislima za mjesec, vođenje nezavisne galerije Studio G i objavljivanje anti-časopisa Gorgona. Svaki broj anti-časopisa bio je autorsko djelo jednog umjetnika. Aktivnosti Gorgone obilježila je ironija i izvrnut smisao za humor, a udaljenost od stvarnosti vremena očitovala se u stavu “aktivnog eskapizma”.
Izložba predstavlja radove pojedinih članova grupe, dokumentaciju o njihovim zajedničkim aktivnostima i izložbe predstavljene u Studiju G, izdane brojeve anti-časopisa Gorgona i arhivsku građu u obliku tekstova i dopisivanja.
PRESS
SZUM magazine: „Gorgona. Prace z kolekcji Marinko Sudaca” w Fundacji Profile
Contemporary Lynx: THE GORGONA GROUP ENJOYS PLAYING WITH LIFE
Contemporary Lynx: Warsaw: Gorgona
IZLOŽENI RADOVI IZ KOLEKCIJE MARINKO SUDAC
Katalog izložbe
Urednice: Božena Czubak, Dorotea Fotivec
Grafičko oblikovanje: Iwo Rutkiewicz
Prijevod: Dorotea Fotivec, Izabela Suchan
Lektura: Małgorzata Jurkiewicz
Jezik: poljski