Non-Aligned Modernity

{"list":{"11116 ":"fi8815"},"css":["ig-ref","ig-ref-su","ig-ref-im","ig-gallery","ig-ref-list"]}

{"list":{"11114 ":"fi8813"},"css":["ig-ref","ig-ref-su","ig-ref-im","ig-gallery","ig-ref-list"]}


Izložba Non-Aligned Modernity/Modernità non allineata najveća je sveobuhvatna prezentacija istočnoeuropske umjetnosti tijekom Hladnog rata ikada postavljena. Izložba se temelji na radovi iz koncepcijski najkompletnije i najrelevantnije privatne kolekcije istočnoeuropskih umjetnički praksi – Kolekciji Marinko Sudac (Zagreb, Hrvatska), kolekcija razvijenoj prema strategiji u potpunosti različitoj od klasičnog pojma sakupljanja.  Radovi iz Kolekcije Marinko Sudac datiraju od 1909. g. do pada Berlinskog zida, i izlagani su u preko 80 muzejskih institucija uključujući Tate Modern u Londonu, Haus der Kunst u Münchenu, Ludwig muzej suvremene umjetnosti u Budimpešti i Muzej moderne umjetnosti u Varšavi.

U deset dvorana kompleksa FM Centro per l'Arte Contemporanea predstavit će se jedinstven prikaz istočnoeuropske umjetničke scene od 50-tih godina do pada Berlinskog zida uz više od 120 umjetnika, grupa, dokumentacije neoficijelnih izlagačkih prostora i raznih organiziranih manifestacija, i uz više od 700 radova.  Lista autora uključuje umjetnike iz bivše Jugoslavije:  Ivan Kožarić, Sanja Iveković, Vlado Martek, Julije Knifer, Ivan Picelj, Mladen Stilinović; umjetnike iz Istočne Europe:  Stano Filko, Dóra Maurer, Július Koller, Natalia LL. Središte izložbe radovi su grupe Gorgona i njezinih članova, kao i njihova korespondencija s najvažnijim akterima na europskoj umjetničkoj sceni.

Poveznica s talijanskom umjetničkom scenom i pojedincima poput Piera Manzonija i Enza Marija može se vidjeti u poveznici sa zagrebačkim pokretom Nove Tendencije i već spomenutom grupom Gorgona.

Poseban će se naglasak staviti i eksperimentima Antuna Motike i eksperimentalnim filmovima Aleksandra Srneca, kao i filmovima grupe OHO i radovima zagrebačke Grupe šestorice autora.  Dio izložbe posvećen je raznolikoj dokumentaciji neoficijelnih izlagačkih prostora, poput poljskih nezavisnih glarija NET i Akumulatory 2, PERMAFO; zagrebačkoj izložbi-galeriji At the Moment; Prvi otvoreni atelijer u Bratislavi; Balatonboglár u Mađarskoj.

Izložba se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske, Generalnog konzulata RH u Milanu i TZ u Milanu.


Dvije samostalne izložbe otvorit će istovremeno 26. listopada u centru: Michele Zaza. Opere/Works 1970-2016, koju priprema Giorgio Persano Gallery pod kustoskim vodstvom Elene Reje, iUgo La Pietra I gradi di libertà/The degrees of freedom u Laura Bulian Gallery.


Non-Aligned modernity/Modernità non allineata
Eastern-European Art and Archives from Marinko Sudac Collection
27.10.2016 – 23.12.2016
Otvorenje: 26. listopada 2016., 18:00


FM Centro per l'Arte Contemporanea
via Piranesi 10 – Milano (Italy)
www.fmcca.it


{"list":{"11115 ":"fi8814"},"css":["ig-ref","ig-ref-su","ig-ref-im","ig-gallery","ig-ref-list"]}

FM Centro per l’Arte Contemporanea, Milano, Italija

Povezane vijesti