"ARTISTS RESPOND" PROJEKT: JÓZEF ROBAKOWSKI (Poljska)
Józef Robakowski (rođ. 1939, Poznań) jedan je od najistaknutijih stvaralaca eksperimentalnog filma. Stvara fotografske serije, instalacije, crteže, objekte, konceptualne projekte, te podučava i objavljuje tekstove o teoriji umjetnosti. Robakowski je suosnivač umjetničkih kolektiva Oko (1960), Zero-61 (1961 – 69) i Krąg (1965 – 67). Od 1970. suorganizira je Radionicu filmske forme [Workshop of Film Form] u Łódźu. Pokrenuo je galerije Exchange 1978. u kojoj nudi prostor za razmjenu umjetničke misli i izlaganje radova, prikupljanja filmove i dokumentaciju. Galerija Exchange također je ured za kontakt međunarodnog umjetničkog pokreta INFERMENTAL.
Robakowski nam šalje video za projekt pod nazivom Valcer. Dok pandemija i potrebna zaštitna oprema, poput maski, kriju izraze lica, ispod nje možete čuti veselo pjevanje Shostakovičevog Valcera br. 2. u izvedbi Robakowskog.
Łódź, 11. 4. 2020.
Institut za istraživanje avangarde i Kolekcija Marinko Sudac pokrenuli su projekt Artists Respond. Osvrćući se na trenutačnu globalnu pandemiju, cilj projekta je virtualno predstaviti misli i stavove umjetnika neoavangardne umjetnosti, njihovu energiju i poruku koju imaju za sadašnji trenutak. Ovo je trenutak u kojem je svijet kakav znamo na čekanju i trenutak u kojem trebamo optimizam i solidarnost više nego ikad prije. Želimo da javnost primi kreativnu energiju ovih umjetnika – umjetnika koji su spremni ukazati na stanje stvari, koji su spremni reagirati umjetnošću i kreativnošću, kao što su to činili u svim teškim vremenima u prošlosti.
Józef Robakowski je bio sudionik našeg projekta Umjetnik na odmoru 2017. godine. Projekt organizira Institut za istraživanje avangarde i Kolekcija Marinko Sudac, s tvrtkom Valamar Riviera d.d. u čijim objektima umjetnici borave u Poreču.
Pogledajte više: Umjetnik na odmoru
Institut za istraživanje avangarde i Kolekcija Marinko Sudac pokrenuli su projekt Artists Respond. Osvrćući se na trenutačnu globalnu pandemiju, cilj projekta je virtualno predstaviti misli i stavove umjetnika neoavangardne umjetnosti, njihovu energiju i poruku koju imaju za sadašnji trenutak. [...]