"ARTISTS RESPOND" PROJEKT: ILYA & EMILIA KABAKOV (ex-SSSR/SAD)

{"list":{"15499 ":"fi11170"},"css":["ig-ref","ig-ref-su","ig-ref-im","ig-gallery","ig-ref-list"]}

Ilya i Emilia Kabakov (rođ. 1933.,rođ. 1945., Dnepropetrovsk) umjetničkii su i životni par koji surađuje u stvaranju umjetničkih prostornih instalacija koja spajaju elemente svakodnevnice s konceptualnim. Iako su njihovi radovi duboko ukorijenjeni u sovjetskom društvenom i kulturnom kontekstu u kojem su Kabakovci odrasli, njihov rad i dalje zadržava univerzalni značaj. Oni su stvorili "totalnu instalaciju" – prostornu instalaciju koja gledatelja potpuno uranja u dramatično okruženje i često govori o temama moći i kontrole.

Ilya i Emilia trenutno žive na Long Islandu u saveznoj državi New York koja je globalni epicentar goruće pandemije virusa COVID-19, a SAD je zemlja s najviše aktivnih slučajeva bolesti.


Ilya i Emilia Kabakov napisali su nama za projekt snažnu, ohrabrujuću poruku o pandemiji virusa COVID-19 i njegovom utjecaju na njihov svakodnevni život i utjecaju virusa na svijet.

"Vrijeme je teško i što je najviše uznemirujuće, ta je situacija nepredvidiva. Ne znate koliko dugo ćete biti u izolaciji, koliko ljudi će biti pogođeno, što očekivati.
Ali Ilya i ja smo kao umjetnici navikli raditi ubilo kojim uvjetima i općenito smo zadržali naš životni stil, kakav je uvijek bio: naš rad je naš prioritet. Naravno, sada prijatelji, kustosi, članovi obitelji, ravnatelji muzeja  ne mogu doći ovdje da nas posjete, ne možemo putovati, sve su izložbe odgođene, galerije su zatvorene.
Ali Ilya 30 godina svog umjetničkog života u Sovjetskom Savezu nije imao nijednu izložbu, tako da je na neki način to jednostavno: 'Povratak u SSSR', sa svim ograničenjima, izolacijom od svijeta i odsutnosti izlaganja.
Razlika je u tome što se ograničavamo iz svoje društvene svijesti da druge ljude i sebe ne dovodimo u nepotrebnu opasnost.
I znamo nužnost ove društvene izolacije. Znamo da će se to završiti i pobijedit ćemo bitku s VIRUSOM!
Komuniciramo putem Interneta, telefona, beskrajnih video razgovora s članovima naše obitelji, prijateljima, kolegama.
Da, ograničeni smo u svom kretanju, ali ne i u svom razmišljanju, sposobnosti pisanja, slikanja, skladanja, stvaranja. I upravo je u tome sva razlika.

Naš je dan manje ili više uobičajen: Ilya slika od 7.30 do 12.
Zatim idemo u šetnju. Nakon toga on čita, ponekad i piše, šeće.
Ja ujutro radim, odgovaram na e-mailove, uređujem svoju knjigu, koja je gotova / prvi dio / i samo mi trebaju neke ispravke.
Zatim pripremamo hranu, razgovaramo o radovima, planovima, idejama. Pišem još malo, gledam vijesti i puno čitam.
I, naravno, razgovaramo s članovima naše obitelji, koji su uglavnom u New Yorku, i s prijateljima putem Skypea ili običnim telefonom.
Svi ćemo biti u redu. Umjetnici, glazbenici, pjesnici, pisci su neuništivi; oni preživljavaju kroz tisuće godina ljudske povijesti. Oni opisuju i razmišljaju o svemu što se događa s čovječanstvom i ovaj put nije ništa drugačije.
Izlazimo iz ovoga bolji, snažniji i s puno dobre umjetnosti, knjiga, priča i glazbe.
Želimo sreću svakoj osobi u Hrvatskoj i nadamo se da ćemo uskoro provesti vrijeme na našem 'Umjetnik na odmoru / Valamar’ projektu!
Emilia i Ilya Kabakov”

Long Island, NYC, SAD, 16. 4. 2020.


Institut za istraživanje avangarde i Kolekcija Marinko Sudac pokrenuli su projekt Artists Respond. Osvrćući se na trenutačnu globalnu pandemiju, cilj projekta je virtualno predstaviti misli i stavove umjetnika neoavangardne umjetnosti, njihovu energiju i poruku koju imaju za sadašnji trenutak. Ovo je trenutak u kojem je svijet kakav znamo na čekanju i trenutak u kojem trebamo optimizam i solidarnost više nego ikad prije. Želimo da javnost primi kreativnu energiju ovih umjetnika – umjetnika koji su spremni ukazati na stanje stvari, koji su spremni reagirati umjetnošću i kreativnošću, kao što su to činili u svim teškim vremenima u prošlosti.

Institut za istraživanje avangarde i Kolekcija Marinko Sudac pokrenuli su projekt Artists Respond. Osvrćući se na trenutačnu globalnu pandemiju, cilj projekta je virtualno predstaviti misli i stavove umjetnika neoavangardne umjetnosti, njihovu energiju i poruku koju imaju za sadašnji trenutak. [...]

Povezane vijesti