"ARTISTS RESPOND" PROJEKT: HANAA MALALLAH (Irak/Ujedinjeno Kraljevstvo)

{"list":{"15572 ":"fi11195"},"css":["ig-ref","ig-ref-su","ig-ref-im","ig-gallery","ig-ref-list"]}

Hanaa Malallah (rođ. 1958., Theeqar) jedna je od pionirskih iračka umjetnica i edukatorica. Kao umjetnica i profesorica umjetnosti, koja je radila u Iraku 70-ih i 80-ih, primila je brojne prijetnje smrću. Iz tog razloga, smatrala je da nema drugog izbora nego napustiti Irak, preseliti se u Pariz i konačno u London. Veliki dio njezinog rada bavi se temama "ratnog kaosa" koji je doživjela u Iraku. Razvila je "tehniku ruševina", uzimajući lako dostupne predmete  u svojoj neposrednoj okolini, kao što su spaljeni papir, razderana tkanina, bodljikava žica, drveni iver i metci.

Malallah nam za projekt šalje rad Moć nevidljivog, navodeći: "Virus poput COVID 19 stavlja čovjeka na ispit! Uvijek ono što virus čini, a nikad obratno, naime, nije čovjek stavio virus na ispit!"

Malallah je trebala biti u Londonu 13. travnja 2010. godine, "ali British Airways otkazao je sve letove iz Bahreina prema Velikoj Britaniji zbog COVID-a 19. Ovdje sam zaglavila u Bahreinu, nitko ne zna do kada. Pretvorila sam drugu spavaću sobu u studio. Ali ne mogu raditi, samo buljim kroz staklo prozora u krajolik pustinje vani. Međutim, zaista je sjajno vrijeme za razmišljanje."

Ona dodaje i Prozor, dvije fotografije koje se odnose na njezinu trenutnu životnu situaciju – njezin se portret odrazio na prozoru, rezultirajući, preklapajući se, njezin portret, prozor i krajolik pustinje.

Bahrein, 7. 5. 2020.


Institut za istraživanje avangarde i Kolekcija Marinko Sudac pokrenuli su projekt Artists Respond. Osvrćući se na trenutačnu globalnu pandemiju, cilj projekta je virtualno predstaviti misli i stavove umjetnika neoavangardne umjetnosti, njihovu energiju i poruku koju imaju za sadašnji trenutak. Ovo je trenutak u kojem je svijet kakav znamo na čekanju i trenutak u kojem trebamo optimizam i solidarnost više nego ikad prije. Želimo da javnost primi kreativnu energiju ovih umjetnika – umjetnika koji su spremni ukazati na stanje stvari, koji su spremni reagirati umjetnošću i kreativnošću, kao što su to činili u svim teškim vremenima u prošlosti.

Institut za istraživanje avangarde i Kolekcija Marinko Sudac pokrenuli su projekt Artists Respond. Osvrćući se na trenutačnu globalnu pandemiju, cilj projekta je virtualno predstaviti misli i stavove umjetnika neoavangardne umjetnosti, njihovu energiju i poruku koju imaju za sadašnji trenutak. 

Povezane vijesti