Umjetnik na odmoru 2013
Muzej suvremene umjetnosti, Zagreb, Hrvatska, 2013.
Izloženi umjetnici:
Željko Kipke, Dan Perjovschi, Rudolf Sikora, Zdzisław Sosnowski, Blue Noses, Oleg Kulik, Eric Andersen, Marko Pogačnik, Živko Grozdanić Gera, Bálint Szombathy, Ben Patterson
Izložba Umjetnik na odmoru_2013. dio je istoimenog projekta koji se tijekom srpnja i kolovoza ove godine, drugi put, odvija u Hrvatskoj, u organizaciji Instituta za istraživanje avangarde i Kolekcije Marinko Sudac, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske.
Ovogodišnji projekt odvijao se u prostorima hotelijerske tvrtke Valamar, koja je partner Umjetnika na odmoru_2013. Na izložbi u MSU-u predstavljeni su radovi jedanaest umjetnika koji su sudjelovali u projektu i ostvarili nova djela.
Drugo izdanje Umjetnika na odmoru by Valamar započeo je istaknuti hrvatski slikar i multimedijalni umjetnik Željko Kipke. Tijekom odmora Kipke je snimio film “Srebro, srebrenije od srebrnog”, koji je remake njegova filmskog uratka iz 1985. godine.
Potom je u Poreč stigao vodeći rumunjski suvremeni umjetnik Dan Perjovschi, poznat po crtežima na tragu karikature u kojima provlači ironične, pa čak i cinične komentare o politici i društvu. Perjovschi je, odmarajući se, iscrtao još jednu u nizu svojih čuvenih bilježnica koje su vrlo cijenjene i postale su poželjni muzejski primjerci u zbirkama najpoznatijih svjetskih muzeja. Njegov porečki dnevnik sadrži stotinjak crteža u kojima umjetnik osim crtica s plaže, prikaza kupača i drugih opažanja, aludira i na politički kontekst Hrvatske, njezinu komunističku prošlost te europsku sadašnjost i budućnost.
U trećem tjednu gostovali su pioniri istočnoeuropske konceptualne umjetnosti: Rudolf Sikora i Zdisław Sosnowski, a u četvrtom provokativni ruski umjetnici – sibirska umjetnička grupa Plavi nosovi i kontroverzni umjetnik i kustos Oleg Kulik. Svi su ti međunarodno poznati umjetnici slavu stekli radikalnim i kritičkim odnosom prema društvu, ponajprije prema tranzicijskoj Rusiji.
Oleg Kulik svjetsku je pozornost stekao nizom performansa u kojima je u ulozi psa ironizirao tretman i iskustva istočnoeuropskih umjetnika na Zapadu i u domovini. Bio je vezan lancem za pseću kućicu, uhićen zbog fizičkih napada i ugriza posjetitelja koji se nisu pridržavali istaknutih upozorenja ili zbog sprečavanja ulaska na izložbe. Kulik je sredinom devedesetih postao ikona problematičnih procesa spajanja suvremene umjetnosti europskog istoka i zapada. Izlagao je 1999. godine i u zagrebačkom HDLU na izložbi suvremene ukrajinske umjetnosti na kojoj je izveo performans “Bijeli čovjek, crni pas”, što je izazvalo lavinu reakcija, prije svega zaštitnika životinja.
Plavi nosovi osnovani su 1999. s bazom u Novosibirsku, a ime grupe u anglosaksonskom slengu označava puritance, odnosno osobe koji smatraju da imaju pravo određivati kako se drugi trebaju privatno ponašati. U svoje provokativne performanse i multimedijalne radove dvojac često uključuje prijatelje, rodbinu i obitelj i time demistificira elitizam umjetničke pozicije.
Eric Anderson, Marko Pogačnik, Živko Grozdanić, Balint Szombathy i Benjamin Patterson tijekom kolovoza u sklopu projekta Umjetnik na odmoru _2013. izveli su radove: Eric Anderson_Half the available, Marko Pogačnik_Istraživačka priprema za litopunkturni projekt Istra prije Istre, Balint Szombathy_Mapiranje povijest.
Eric Anderson (rođen u Antwepenu 1940) sudionik je ranog Fluxusa. Nastupao je 1962. na Fluxorum festivalu u Copenhagenu. Benjamin Patterson (rođen u Pittsburghu 1934) sudjelovao je na ranim festivalima Fluxusa.